QCM History - Past Top Marathon Performances: 1998-2015


From 2011-Current: prize money awared to top-5 overall, top-3 masters; prize money awarded to top-3 in half
From 2006-2010: prize money awarded to top-5 overall, top-3 masters
From 1998-2005: prize money awarded to top-10 overall, top-3 masters
 
2016 Review:
Open Male
1. Fikadu Teferi, Ethopia, 2:16:56
2. Hillary Too, Kenya, 2:17:02
3. Tewodros Zewdu, Ethiopia, 2:28:50
4. Abu Kebede Diriba, Ethiopia, 2:32:12
5. Abraham Kiprop Rutto, Kenya, 2:32:16
6. Patrick Jenkins, LaCrosse, WI, 2:34:03
7. Grant Bell, 2:48:55
8. Abednego Bett, 2:53:04
9. Luke Padesky, 2:58:16
10. Thomas Wells, 2:58:52
 
Open Female
1. Hirut Guangul, Ethiopia, 2:44:25
2. Bizuwork Getahun Kasa, Ethiopia, 2:56:01
3. Meseret Ali Basa, Ethiopia, 3:03:09
4. Jenna Fiorillo, West Chester, PA, 3:16:04
5. Sarah Castel, Chicago, IL, 3:29:28
6. Therese Howe, Madison, WI, 3:33:52
7. Jenna Hejlik, 3:33:54
8. Julie Burwell, 3:38:47
9. Jamie Stensland, 3:40:15
10. sARAH dICKES, 3:44:15
 
Masters Male
1. Jason Zaborowski, Peoria, IL, 3:07:10
2. David Timmsen, Moline, IL, 3:11:40
3. Patrick Timmons, Naperville, IL, 3:15:21
 
Masters Female
1. Jamie Stensland, Waverly, IA, 3:40:55
2. Vicki Bentley-Condit, Grinnell, IA, 3:55:05
3. Patches Breed, Wilton, IA, 4:00:55
 
Half Marathon Male
1. Brandon Mull, Chicago, IL, 1:08:47
2. Johnny Rutford, Omaha, NE, 1:13:02
3. Logan Beausoleli, Bettendorf, IA, 1:13:20
 
Half Marathon Female
1. Andrea Rediger, Minneapolis, MN, 1:21:00
2. Lizzie Lundine, Davenport, IA, 1:27:47
3. Jenny Ellis, Port Barrington, IL, 1:28:45
 
2015 Review:
Open Male
1. Kennedy Kemei, Kenya, 2:20:34
2. Sammy Malakwen, Kenya, 2:21:06
3. Abu Kedebe Diriba, Ethiopia, 2:24:49
4. Werkuneh Aboye, Ethiopia, 2:24:54
5. Genna Tufa, Albuquerque, NM, 2:27:33
6. Matt Brooker, Albany, NY, 2:33:04
7. Francesco Arato, Bolingbrook, IL, 2:37:28
8. Scott Mangum, Barrington, IL, 2:40:04
9. Neil Weerakoon, Downers Grove, IL, 2:48:12
10. Keith Browning, Lisle, IL, 2:48:48

Open Female
1. Hirut Guangul, Ethiopia, 2:39:10
2. Frehiwat Goshu, Ethiopia, 2:45:35
3. Ruth Kimutai, Kenya, 2:49:14
4. Hannah Brooker, Albany, NY, 2:58:02
5. Tezata Dengersa, Ethiopia, 3:05:32
6. Muliye Gurmu, Ethiopia, 3:16:51
7. Kathy Hinrichs, Elkhorn, NE, 3:18:31
8. Hannah Morsch, 3:24:08
9. Jamie Stensland, 3:24:51
10. Traci Havlik, 3:35:45

Masters Male
1. Francesco Arato, Bolingbrook, IL, 2:37:30
2. Scott Mangum, Barrington, IL, 2:40:06
3. Neil Weerakoon, Downers Grove, IL, 2:48:12

Masters Female
1. Kathy Hinrichs, Elkhorn, NE, 3:18:43
2. Jamie Stensland, Waverly, IA, 3:25:12
3. Traci Havlik, Madrid, IA, 3:35:54

Half Marathon Male
1. Sammy Rotich, Kenya, 1:06:50
2. Devin Allbaugh, Bettendorf, IA, 1:09:04
3. Logan Beausoleil, Davenport, IA, 1:12:46

Half Marathon Female
1. Jebichi Yator, Kenya, 1:16:15
2. Pauline Mutwa Thitu, Kenya, 1:16:27
3. Rebecca Wilder, Davenport, IA, 1:26:45
 
2014 Review:
Open Male
1. Sammy Malakwen, 2:15:42
2. Kiplangat Terer, 2:17:37
3. Abraham Chelanga, 2:19:01
4. Benjamin Metto, 2:22:36
5. Edward Tabut, 2:26:50
6. Coree Woltering, 2:37:13
7. Daniel Whipple, 2:42:09
8. Phil McNeal, 2:47:14
9. Mark Thompson, 2:55:22
10. Julius Cortez, 2:57:24

Open Women
1. Ruth Kimutai, 2:42:27
2. Lauren Verswyeveld, 2:54:25
3. Laurie Cass, 3:07:47
4. Nikki Cahen, 3:09:14
5. Gail Illich, 3:15:48
6. Apryl Campbell, 3:17:01
7. Lisa Teunissen, 3:18:45
8. Mary Flaws, 3:20:02
9. Talva Parker, 3:27:45
10. Allison Pitt, 3:27:49
 
Masters Male
1. Francesco Arato, 3:04:31
2. Scott Conway, 3:08:10
3. Keith Browning, 3:10:04

Masters Female
1. Laurie Cass, 3:07:47
2. Gail Illich, 3:15:48
3. Mary Flaws, 3:20:25

Half Marathon Male
1. George Towett, 1:09:19
2. Zakayo Biwot, 1:12:21
3. Sam Bradley, 1:12:22

Half Marathon Female
1. Laura Batterink, 1:14:23 (course record)
2. Cynthia Jerop, 1:18:13
3. Kristy Harken, 1:29:07
 
 
2013 Review:
Open Male
 
1.  Kiplangat Terer 2:14:04 (course record)
2.  Julius Choge 2:18:57
3.  Tariku Bokan 2:19:46
4.  Robert Wambua 2:20:37
5.  Benjamin Metto 2:23:47
6.  Abraham Rutto 2:28:18
7.  Eric Stephan 2:40:16
8.  Scot Mullins 2:41:11
9.  John Piggott 2:42:37
10.  John Rohde 2:52:02
 
Open Female
1.  Hirut Guangul 2:38:50
2.  Tezata Dengersa 2:41:35
3.  Faith Stephan 2:50:26
4.  Muliye Gurmu 2:59:18
5.  Keneni Chala Orgesa 2:59:31
6.  Bonnie Ritchotte 3:10:07
7.  Jennifer Smith 3:16:07
8.  Nadine Antonini 3:19:36
9.  Jane Wheeler 3:20:06
10.  Jenny Lauritsen 3:20:12
 
Masters Male
1. John Piggott 2:42:37
2. John Ekulan 2:53:59
3. Gerald Holtmeyer 2:54:04
 
Masters Female
1. Bonnie Ritchotte 3:10:07
2. Jennifer Smith 3:16:07
3. Nadine Antonini 3:19:36
 
Half Marathon Male
1. Boniface Biwott 1:05:30
2. Dan Kremske 1:05:39
3. Elly Sang 1:07:05
 
Half Marathon Female
1. Lauren Versweyveld 1:20:41
2. Jackie Stiles 1:23:14
3. Julie Ralston 1:23:52
 
 
2012 Review:
Open Male
  1. Philip Lagat, Kenya, 2:19:41
  2. Demesse Tefera, Ethiopia, 2:19:45
  3. Edward Tabut, Kenya, 2:20:28
  4. Abraham Rutto, Kenya, 2:21:14
  5. Jacob Buhler, Edmond, OK, 2:22:18
  6. Mario Macias, Mexico, 2:22:44
  7. Dejene Nigusse, Ethiopia, 2:33:42
  8. Daniel Whipple, Bollingbrook, IL, 2:37:18
  9. John Piggott, Williamsburg, VA, 2:43:30
  10. Marshall Phares, 2:44:41
 
Open Female
  1. Hirut Beyene Guangul, Ethiopia, 2:35:07 (course record)
  2. Mary Akor, Hawthorn, CA, 2:36:27
  3. Tatyana Byelovol, Ukraine, 2:42:00
  4. Kaci Lickteig, Omaha, NE, 2:45:46
  5. Muliye Gurmu, Ethiopia, 2:47:05
  6. Julia Mallon, Santa Rosa, CA, 2:47:54
  7. Amanda Paige Edwards, N. Liberty, IA, 2:57:22
  8. Anna Keith, Waverly, IA, 3:00:16
  9. Elena Shemyakina, Geneva, IL, 3:10:17
  10. Kelly Sorensen, West Des Moines, IA, 3:16:20
 
Masters Male
  1. John Piggott, Williamsburg, VA, 2:43:30
  2. Gilbert Kipchirchir, Kenya, 2:46:03
  3. David Swanson, Iowa City, IA, 3:00:33
 
Masters Female
  1. Tatyana Byelovol, Ukraine, 2:42:00 (course record)
  2. Elena Shemyakina, Geneva, IL, 3:10:17
  3. Kelly Sorensen, West Des Moines, IA, 3:16:20
 
Half Marathon Male
  1. Robert Wambua, Kenya, 1:05:03 (course record)
  2. Dan Kremske, Woodstock, IL, 1:06:26
  3. Festus Kigen, Kenya, 1:07:00
 
Half Marathon Female
  1. Pauline Mutwa, Kenya, 1:16:16 
  2. Jen Paul, LeClaire, IA, 1:19:18
  3. Kristy Feldman, Ankeny, IA, 1:23:42
 
 
 
2011 Review 
Open Male 
  1. Jynocel Basweti, Kenya, 2:18:40
  2. David Tuwei, Kenya, 2:19:23
  3. Philip Kamau, Kenya, 2:26:47
  4. Jonathan Ndambuki, Kenya, 2:27:33
  5. Alexey Khokhlov, Russia, 2:33:02
  6. Daniel Whipple, Bolingbrook, IL, 2:38:53
  7. Joel Frye, 2:44:27
  8. Chad Ford, 2:55:36
  9. Todd Ziettlow, 2:57:30
  10. Barry Davolt, 2:58:53

Open Female 
  1. Caroline LeFrak, New York, NY, 2:41:11
  2. Muliye Gurmu, Ethiopia, 2:47:13
  3. Lisa Dyer, Morehead, MN, 2:47:21
  4. Kaci Lickteig, Omaha, NE, 2:54:22
  5. Blossom Marimpietri, Downers Grove, IL, 2:57:37
  6. Nicole Richardson, Spring, TX, 3:17:02
  7. Jennifer Plathe, 3:23:11
  8. Amber Purcell, 3:24:07
  9. Lori French, 3:28:49
  10. Margo Garnant, 3:30:45
 
Masters Male 
  1. Alexey Khokhlov, Russia, 2:33:02
  2. William Huntsberger, Davenport, IA, 2:59:20
  3. Howard Shelanski, Washington, DC, 3:00:48

Masters Female 
  1. Lori French, Bettendorf, IA, 3:28:49
  2. Margo Garnant, Peoria, IL, 3:30:45
  3. Kate Dewey, Chesterfield, MO, 3:36:40
 
Half Marathon Male
  1. Charles Hillig, Denver, CO, 1:06:45 
  2. Sammy Rotich, Kenya, 1:07:08
  3. Bryan Glass, Springfield, IL, 1:09:15
 
Half Marathon Female
  1. Julia Mallon, Santa Rosa, CA, 1:19:31
  2.  Jen Paul, LeClaire, IA, 1:21:59
  3. Julie Ralston, Streator, IL, 1:24:08
 
2010 Review
Open Male
  1. Leonard Mucheru, Kenya, 2:16:29
  2. Ketema Nigusse, Ethiopia, 2:19:36
  3. Mark Chepses, Kenya, 2:20:34
  4. James Boitt, Kenya, 2:21:29
  5. John Maina Njoroge, Kenya, 2:22:53
  6. Marube Moninda, Kenya, 2:26:47
  7. Mark Stallings, Atglen, PA, 2:27:57
  8. Erik Bush, Peoria, IL, 2:37:55
  9. Daniel Whipple, Boilngbrook, IL, 2:42:05
  10. Isaiah Sanga, Kenya, 2:45:30
 
Open Female
  1. Elena Orlova, Russia, 2:42:31
  2. Irina Mashkantseva, Russia, 2:45:26
  3. Rael Murey, Kenya, 2:56:54
  4. Ekaterina Fateeva, Russia, 2:59:59
  5. Gail Brooks, Waco, TX, 3:05:55
  6. Michelle Didion, LaPorte, IN, 3:07:34
  7. Holly Fearing, Madison, WI, 3:09:58
  8. Nicole Richardson, 3:13:35
  9. Cristin Van Driel, 3:16:39
  10. Elizabeth Mason, 3:25:37
 
Masters Male
  1. Erik Bush, Peoria, IL, 2:37:55
  2. John Piggott, Williamsburg, VA, 2:45:46
  3. Jerry Lack, East Moline, IL, 2:51:34
 
Masters Female
  1. Elena Orlova, Russia, 2:42:31 
  2. Michelle Didion, LaPorte, IN, 3:07:34
  3. Brenda Ripslinger, 3:28:18
 
2009 Review
Open Male
  1. Henry Kipsang, Kenya, 2:19:13
  2. Jynocel Basweti, Kenya, 2:19:40
  3. Geoffrey Birgen, Kenya, 2:20:48
  4. Demesse Tefera, Ethiopia, 2:23:05
  5. Jerry Faulkner, Edmond, OK, 2:25:13
  6. Bruce Kilulai, Kenya, 2:36:33
  7. Jared Rothlauf, Fort Madison, IA, 2:41:38
  8. Bradley Begyn, Rock Island, IL, 2:43:02
  9. Daniel Whipple, Bolingbrook, IL, 2:49:05
  10. Archie James Barribeau, North Fond Du Lac, WI, 2:52:13
 
Open Female
  1. Buzunesh Deba, Ethiopia, 2:44:22
  2. Nadezhda Tuptova, Russia, 2:49:29
  3. Michelle Didion, LaPorte, IN, 2:59:58
  4. Jessica Hruska, Dubuque, IA, 3:06:53
  5. Elena Shemyakina, Geneva, IL, 3:11:52
  6. Nancy Foxen, Muscatine, IA, 3:14:52
  7. Jennifer Wieman-Smith, O'Fallon, IL, 3:15:29
  8. Melinda Dragonuk, Champaign, IL, 3:19:28
  9. Melissa Smith, Stanford, IL, 3:20:09
  10. Kimberly Vincent, Port Byron, IL, 3:22:06
 
Masters Male
  1. Greg Skopec, Coralville, IA, 2:58:06
  2. Christian Evans, Glen Ellyn, IL, 2:59:20
  3. Matt Simpson, Wheaton, IL, 3:00:17
 
Masters Female
  1. Michelle Didion, LaPorte, IN, 2:59:58
  2. Elena Shemyakina, Geneva, IL, 3:11:52
  3. Stacey Nordeen, Moline, IL, 3:37:16
 
2008 Review
Open Male
  1. Jynocel Basweti, Kenya, 2:18:04
  2. Geoffrey Kiprotich, Kenya, 2:18:27
  3. Genna Tufa, Ethiopia, 2:20:05
  4. Jonathan Ndambuki, Kenya, 2:23:47
  5. Jacob Kendagor, Kenya, 2:24:42
  6. Andrew Musuva, Kenya, 2:28:54
  7. Alexey Korobov, Russia, 2:30:52
  8. Brian Grudowski, Charleston, IL, 2:32:04
  9. Aaron Thomas, Slater, IA, 2:47:49
  10. Matt Matthews, East Moline, IL, 2:48:27
 
Open Female
  1. Nadezhda Tuptova, Russia, 2:43:13
  2. Meseret Kotu, Ethiopia, 2:45:10
  3. Serkalem Abrha, Ethiopia, 2:45:25
  4. Larisa Mikhaylova, Russia, 2:51:17
  5. Frashiah Waithaka, Kenya, 2:56:37
  6. Rael Murey, Kenya, 3:01:36
  7. Michelle Didion, LaPorte, IN, 3:01:48
  8. Julie Spencer, Baraboo, WI, 3:02:52
  9. Elena Shemyakina, Geneva, IL, 3:13:36
  10. Amy Kitner, Bettendorf, IA, 3:15:10
 
Masters Men
  1. Alexey Korobov, Russia, 2:30:52 (course record)
  2. Matt Matthews, East Moline, IL, 2:48:27
  3. Michael Shulte, Cedar Rapids, IA, 3:00:58
 
Masters Female
  1. Michelle Didion, LaPorte, IN, 3:01:48
  2. Elena Shemyakina, Geneva, IL, 3:13:36
  3. Connie Gardner, Medina, OH, 3:19:37
 
2007 Review
Open Male
  1. Genna Tufa, Ethiopia, 2:18:28
  2. Paul Rugut, Kenya, 2:19:07
  3. Jynocel Basweti, Kenya, 2:21:54
  4. Solomon Too, Kenya, 2:23:14
  5. Brian Grudowski, Buffalo Grove, IL, 2:34:01
  6. Andy Koziatek, Ballwin, MO, 2:36:54
  7. Brendan Moody, Van Wert, OH, 2:39:59
  8. Scott Damon, Bettendorf, IA, 2:41:19
  9. Russ Boore, Hampton, IL, 2:44:30
  10. Matthew Giesfeldt, Madison, WI, 2:46:26
 
Open Female
  1. Irene Mogaka, Kenya, 2:45:42
  2. Larisa Mikhaylova, Russia, 2:49:58
  3. Bethany Lewis, Iowa City, IA, 2:58:09
  4. Michelle Didion, LaPorte, IN, 3:08:12
  5. Lori Jarrett, Dixon, IL, 3:13:43
  6. Amy Murphy, Bettendorf, IA, 3:15:27
  7. Kathy Waldron, Green Bay, WI, 3:15:32
  8. Yukiko Nishide, Rye, NY, 3:18:49
  9. Libbi Gaiser, Bedford, NH, 3:22:55
  10. Stacy Kennedy, Dubuque, IA, 3:25:27
 
Masters Male
  1. Russ Boore, Hampton, IL, 2:44:30
  2. Michael Brisbois, Chicago, IL, 2:56:31
  3. Mike Driscoll, Peoria, IL, 2:56:58
 
Masters Female
  1. Lori Jarrett, Dixon, IL, 3:13:55
  2. Kathy Waldron, Green Bay, WI, 3:15:53
  3. Yukiko Nishide, Rye, NY, 3:18:59
 
2006 Review
Open Male
  1. Jynocel Basweti, Kenya, 2:16:36
  2. Jonathan Ndambuki, Kenya, 2:21:57
  3. Vyacheslav Rodionov, Russia, 2:24:40
  4. Philip Kipchumba, Kenya, 2:25:41
  5. Dzmitry Sivou. Belarus, 2:26:34
  6. Sergey Nochevny, Russia, 2:31:49
  7. Jerry Lack, East Moline, IL, 2:39:39
  8. Scott Damon, Bettendorf, IA, 2:42:46
  9. Mike Driscoll, Peoria, IL, 2:51:35
  10. Michael Brisbois, Chicago, IL, 2:56:43
 
Open Female
  1. Anne Jelagat, Kenya, 2:41:32
  2. Alena Vinitskaya, Belarus, 2:45:27
  3. Casey Owens, Cedar Rapids, IA, 2:57:44
  4. Tracy Stewart, Golden, CO, 2:59:32
  5. Sarah Plaxton, Highland, MI, 3:07:05
  6. Sarah Jarrett, Dixon, IL, 3:14:08
  7. Elena Shemyakina, Geneva, IL, 3:15:32
  8. Lauren Habenicht, Buffalo Grove, IL, 3:16:52
  9. Bonnie Sexton, Mattawan, MI, 3:17:03
  10. Jeanine Casler, Evanston, IL, 3:25:50
 
Masters Male
  1. Jerry Lack, East Moline, IL, 2:39:39
  2. Mike Driscoll, Peoria, IL, 2:51:35
  3. Michael Brisbois, Chicago, IL, 2:56:43
 
Masters Female
  1. Elena Shemyakina, Geneva, IL, 3:15:32
  2. Rhonda Brandt, Cedar Rapids, IA, 3:33:00
  3. Amy Yanni, Rapid City, SD, 3:34:00
 
2005 Review
Open Male
  1. Paul Rugut, Kenya, 2:20:27
  2. Hillary Lelei, Kenya, 2:22:15
  3. Vyzcheslav Rodionov, Russia, 2:22:48
  4. Sammy Nyamongo, Kenya, 2:24:39
  5. Gideon Mutisya, Kenya, 2:24:57
  6. Jonathan Ndambuki, Kenya, 2:25:23
  7. Joel Limo, Kenya, 2:30:00
  8. James McGown, Sidney, NE, 2:30:05
  9. Randy Bill, Buda, IL, 2:34:33
  10. Russ Boore, Hamoton, IL, 2:38:47
 
Open Female
  1. Valentyna Poltavska, Ukraine, 2:45:35
  2. Mary Akor, Gardena, CA, 2:52:22
  3. Sarah Plaxton, Highland, MI, 3:02:36
  4. Julie Ralston, Streator, IL, 3:03:55
  5. Kelley Timmerman, Geneseo, IL, 3:14:59
  6. Laura Cleveland, Davenport, IA, 3:26:55
  7. Brenda Feddersen, 3:28:05
  8. Cheryl Theofilis, 3:30:37
  9. Andrea Green, Bettendorf, IA, 3:32:51
  10. Jennifer Furze, Omaha, NE, 3:33:44
 
Masters Male
  1. Russ Boore, Hampton, IL, 2:38:47
  2. Phil Kauder, Cascade, IA, 2:39:53
  3. Jerry Lack, East Moline, IL, 2:42:49
 
Masters Female
  1. Kelley Timmerman, Geneseo, IL, 3:14:59
  2. Gwenell Hobson, Albany, IL, 3:51:15
  3. Mary Collins, Robins, IA, 3:51:49
 
 
 
2004 Review
Open Male
  1. Andrew Musuva, Kenya, 2:20:44
  2. Dzmitry Sivou, Belarus, 2:21:21
  3. Joe Wilson, Ogden, UT, 2:24:49
  4. James McGown, Shelton, NE, 2:25:53
  5. Gideon Mutisya, Kenya, 2:28:08
  6. Ryan Desgrange, Belleville, MI, 2:28:27
  7. Corbin Talley, Farmington, UT, 2:31:08
  8. Josh Banister, Peoria, IL, 2:35:12
  9. Phil Kauder, Cascade, IA, 2:36:15
  10. Jerry Lack, East Moline, IL, 2:36:19
 
Open Female
  1. Halina Karnatsevich, Belarus, 2:36:26
  2. Valentyna Poltavska, Ukraine, 2:39:34
  3. Sarah Plaxton, Highland, MI, 2:47:19
  4. Elvira Kolpakova, Russia, 2:48:06
  5. Beverly Owen, Smithville, MO, 2:51:15
  6. Ann Boyd-Stewart, Ypsilanti, MI, 2:56:19
  7. Kathy Waldron, Green Bay, WI, 3:02:06
  8. Allison Arndt, 3:21:00
  9. Deborah Feinberg, 3:23:23
  10. Marthia Licea, 3:29:19
 
Masters Male
  1. Phil Kauder, Cascade, IA, 2:36:15
  2. Jerry Lack, East Moline, IL, 2:36:19
  3. Russ Boore, Hampton, IL, 2:37:10
 
Masters Female
  1. Beverly Owen, Smithville, MO, 2:51:15
  2. Ann Boyd-Stewart, Ypsilanti, MI, 2:56:19
  3. Kathy Waldron, Green Bay, WI, 3:02:06
 
2003 Review
Open Male
  1. Sergey Nochevny, Russia, 2:18:42
  2. James McGown, Shelton, NE, 2:21:28
  3. Dzmitry Sivou, Belarus, 2:22:12
  4. Julius Rotich, Kenya, 2:22:53
  5. Vince Temu, Kenya, 2:23:29
  6. Phil Castillo, Longmont, CO, 2:31:42
  7. Rick Stefanovic, Milwaukee, WI, 2:38:53
  8. Russ Boore, Hampton, IL, 2:39:59
  9. Brandon Queen, 2:40:42
  10. Jeff Kelly, 2:43:20
 
Open Female
  1. Alena Vinitskaya, Belarus, 2:44:48
  2. Seana Larson, Dexter, MI, 2:45:59
  3. Wendy Hall, Avondale Estates, GA, 2:46:57
  4. Jeanne DeBonis, Brecksville, OH, 2:55:05
  5. Kathy Waldron, Green Bay, WI, 3:03:32
  6. Heather Davis, Raleigh, NC, 3:10:16
  7. Jennifer Bohr, 3:12:55
  8. Rhonda Brandt, 3:18:15
  9. Esther Woodman, 3:21:55
  10. Dianne Nelson-Taylor, Davenport, IA, 3:23:05
 
Masters Male
  1. Rick Stefanovic, Milwaukee, WI, 2:38:53
  2. Russ Boore, Hampton, IL, 2:39:59
  3. Phil Kauder, Cascade, IA, 2:46:51
 
Masters Female
  1. Kathy Waldron, Green Bay, WI, 3:03:32
  2. Esther Woodman, 3:21:55
  3. Diane Nelson-Taylor, Davenport, IA, 3:23:05
 
2002 Review
Open Male
  1. Andrew Musuva, Kenya, 2:21:15
  2. Vince Temu, Kenya, 2:21:26
  3. Sergey Nochevny, Russia, 2:23:35
  4. James McGown, Kenesaw, NE, 2:24:16
  5. Francisco Tomas, Mexico, 2:25:59
  6. Grzegorz Olszowik, Poland, 2:26:41
  7. Dan Engel, Bloomington, IL, 2:28:45
  8. Simon Cherokony, Kenya, 2:30:03
  9. Scott Jansky, Two Rivers, WI, 2:31:17
  10. Steve Beguin, West Lafayette, IN, 2:32:35
 
Open Female
  1. Alena Vinitskaya, Belarus, 2:45:48
  2. Cindy Keeler, Clermont, FL, 2:46:32
  3. Wendy Hall, Avondale Estates, GA, 2:49:43
  4. Jeanne DeBonis, Brecksville, OH, 2:54:07
  5. Missy Foy, Durham, NC, 3:02:15
  6. Carol Baker, Waterloo, IA, 3:04:04
  7. Michelle Guider, Minneapolis, MN, 3:04:34
  8. Laura Max, Iowa City, IA, 3:05:33
  9. Melissa Smith, Bloomington, IL, 3:26:56
  10. Molly Quinn, Wildwood, MO, 3:28:54
 
Masters Male
  1. Rick Stefanovic, Milwaukee, WI, 2:38:18
  2. Phil Kauder, Cascade, IA, 2:40:40
  3. Franciszek Stronski, Poland, 2:43:18
 
Masters Female
  1. Cindy Keeler, Clermont, FL, 2:46:32
  2. Carol Baker, Waterloo, IA, 3:04:04
  3. Tammy Vinar, Taylor Ridge, IL, 3:36:48
 
2001 Review
Open Male
  1. Dan Mayer, Naperville, IL, 2:26:19
  2. Jason Ryf, Oshkosh, WI, 2:28:03
  3. Craig Lawson, Sandy, UT, 2:28:10
  4. Jan Myrda, Poland, 2:30:14
  5. Steve Wilson, Lafayette, IN, 2:31:13
  6. Bob Simmons, Iowa City, IA, 2:31:40
  7. Phil Kauder, Cascade, IA, 2:34:39
  8. Jerry Lack, East Moline, IL, 2:38:29
  9. Calvin Ma, Chicago, IL, 2:40:29
  10. Joe Uhan, River Falls, WI, 2:43:33
 
Open Female
  1. Cindy Keeler, Clermont, FL, 2:49:00
  2. Jeanne DeBonis, Brecksville, OH, 2:54:42
  3. Mary Peckarsky, Pewaukee, WI, 2:55:25
  4. Wendy Hall, Avondale Estates, GA, 3:01:32
  5. Mary Amen, Lincoln, NE, 3:04:35
  6. Kathy Waldron, Green Bay, WI, 3:10:57
  7. Laura Max, Iowa City, IA, 3:14:12
  8. Peggy Shadid, Peoria, IL, 3:15:46
  9. Kelley Burns, Leon, IA, 3:19:25
  10. Nancy Stanley, Lincoln, NE, 3:30:14
 
Masters Male
  1. Steve Wilscon, Lafayeete, IN, 2:31:13
  2. Phil Kauder, Cascade, IA, 2:34:49
  3. Joseph Haynes, Ames, IA, 2:47:03
 
Masters Female
  1. Cindy Keeler, Clermont, FL, 2:49:00
  2. Kathy Waldron, Green Bay, WI, 3:10:57
  3. Renee Simmons, Clinton, IA, 3:40:23
 
2000 Review
Open Male
  1. Craig Lawson, Sandy, UT, 2:24:22
  2. Phillip Castillo, Alamosa, CO, 2:25:32
  3. Jim Dickerson, Naperville, IL, 2:27:05
  4. Eliasa Tani, Lee's Summit, MO, 2:33:43
  5. Carl Chamberlain, Omaha, NE, 2:37:15
  6. Jerry Lack, East Moline, IL, 2:38:12
  7. Michael McGrane, Iowa City, IA, 2:38:32
  8. Russ Boore, Hampton, IL, 2:40:26
  9. Phil Kauder, Cascade, IA, 2:41:13
  10. Calvin Ma, Chicago, IL, 2:42:51
 
Open Female
  1. Jeanne DeBonis, Brecksville, OH, 2:50:14
  2. Mary Burns-Prine, San Diego, CA, 2:55:33
  3. Roxi Erickson, Omaha, NE, 3:00:46
  4. Mary Amen, Lincoln, NE, 3:00:50
  5. Christy Nielson, Council Bluffs, IA, 3:02:08
  6. Kelley Timmerman, Geneseo, IL, 3:08:17
  7. Nancy Stanley, Lincoln, NE, 3:08:32
  8. Patches Elmore, Davenport, IA, 3:10:36
  9. Dianne Nelson, Davenport, IA, 3:14:03
  10. Peggy Shadid, Peoria, IL, 3:14:46
 
Masters Male
  1. Joseph Haynes, Ames, IA, 2:46:30
  2. Rich Oldrieve, Westlake, OH, 2:49:18
  3. Terry Erickson, East Moline, IL, 2:52:33
 
Masters Female
  1. Mary Burns-Prine, San Diego, CA, 2:55:33
  2. Ann Spellman, Lincoln, NE, 3:26:57
  3. Joanne Kerschieter, Moline, IL, 3:29:38
 
1999 Review
Open Male
  1. Bob Simmons, Iowa City, IA, 2:26:43
  2. Danny Dukov, Bulgaria, 2:30:21
  3. Jeff Joiner, Iowa City, IA, 2:32:05
  4. Martin Kleibl, Downers Grove, IL, 2:32:40
  5. Leroy Popowski, Iowa City, IA, 2:35:37
  6. Dan Engel, Decatur, IL, 2:37:41
  7. Spider Sillery, Bloomington, IL, 2:38:16
  8. Steve Wilson, Lafayette, IN, 2:39:37
  9. Dave Dixon, Sioux City, IA, 2:45:50
  10. Rich Oldrieve, Westlake, OH, 2:47:29
 
Open Female
  1. Christy Nielson, Council Bluffs, IA, 2:56:31
  2. Nancy Stanley, Lincoln, NE, 2:59:49
  3. Mary Burns-Prine, San Diego, CA, 3:10:00
  4. Suzy Troppoli, Hinsdale, IL, 3:21:13
  5. Rhonda Reichardt, Decorah, IA, 3:23:42
  6. Ann McConnell, Geneseo, IL
  7. Diane Nelson, Davenport, IA
  8. Pamela Tischer, Rock Island, IL, 3:32:13
  9. Sue Savat, Winona, MN
  10. Lynne Parks, Greeley, CO
 
Masters Male
  1. Steve Wilson, Lafayette, IN, 2:39:37
  2. Rich Oldrieve, Westlake, OH, 2:47:29
  3. Rudy Estrada, Wauwatosa, WI, 2:49:44
 
Masters Female
  1. Mary Burns-Prine, San Diego, CA, 3:10:00
  2. Suzy Troppoli, Hinsdale, IL, 3:21:13
  3. Pamela Tischer, Rock Island, IL, 3:32:13
 
1998 Review
Open Male
  1. Daivid Heppner, Davenport, IA, 2:34:50
  2. Dave Ladehoff, Iowa City, IA, 2:40:23
  3. Andy Martin, Clackamas, OR, 2:40:33
  4. Todd Hogue, Tipton, IA, 2:41:21
  5. Dave Dixon, Sioux City, IA, 2:43:32
  6. Rick Stefanovic, Milwaukee, WI, 2:47:42
  7. Jim Dickerson, Naperville, IL, 2:47:55
  8. John Sillery, Bloomington, IL, 2:48:40
  9. Calvin Ma, Chicago, IL, 2:49:21
  10. Terry Gendron, Davenport, IA, 2:51:25
 
Open Female
  1. Mary Burns-Prine, San Diego, CA, 3:00:32
  2. Nancy Stanley, Lincoln, NE, 3:00:45
  3. Mary Amen, Lincoln, NE, 3:08:52
  4. Kelley Timmerman, Geneseo, IL, 3:18:35
  5. Deborah Wresingki, Peoria, IL, 3:23:11
  6. Chris Heming, Shorewood, MN, 3:24:53
  7. Susan Troppoli, Hinsdale, IL, 3:28;24
  8. Ann McConnell, Geneseo, IL, 3:28:49
  9. Sharie Bolender, Clinton, IA, 3:29:58
  10. Diane Nelson, Davenport, IA, 3:30:16
 
Masters Male
  1. Terry Erickson, East Moline, IL, 2:53:33
  2. Rudy Estrada, Wauwatosa, WI, 2:58:15
  3. Randy Stach, Geneseo, IL, 2:59:06
 
Masters Female
  1. Deb Thomford, Zumbrota, IL, 3:31:36
  2. Anne McIllence, Walcott, IA, 3:34:34
  3. JoAnne Brown, Moline, IL 3:35:15